Jóga retreat MADEIRA - 4.-11.9.2020 POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA

Pojeďte s Vaškem a Jakubem na ostrov stálého jara - Madeira. Zářijové počasí, jóga, meditace, turistika, poznávání krás ostrova a pohoda...to bude jógová dovolená na Madeiře. Přečtěte si Jakubovu reportáž z ostrova. 

Jóga retreat MADEIRA - 4.-11.9.2020 POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA

Zájezd organizuje ve spolupráci s Energy Studiem - CK Bluebanana travel. Vše o zájezdu a přihlášku naleznete ZDE.  

Reportáž Jakuba Šambergera z Madeiry - inspirujte se ke své nové cestě.

Cestování je mojí velkou vášní. Vždy, když je třeba naplánovat diář na příští rok, úplně pookřeju. Při plánování mých výletů jsem zanesl do diáře ostrov zvaný, ostrov věčného jara - Madeira a vydal se již po několikáté na prozkoumání ostrova a jeho přírodních krás. Pro ty, co nechtějí létat daleko letadlem, je čas necelých 5 hodin strávených ve vzduchu dobrou alternativou k zaoceánským letům. Celoroční stabilní počasí a teplota okolo 23 stupňů láká ve všech ročních obdobích. Charterové lety odlétají z Prahy v brzkých ranních hodinách, což je trochu nevýhoda začátku dovolené, ale i přesto jsem tuto situaci již několikrát zvládnul a nikdy nelitoval. Po poledni už jsem se procházel po letištní hale malého portugalského ostrůvku Madeira. Ostrůvek píši záměrně, protože má pouhých 60 km napříč. Při prvním kroku z haly ven jsem nasál vlhký, ale teplý vzduch a hned mi bylo jasné, že to bude dokonalý týden!

Letiště je vzdáleno jen 15 km od mého hotelu  Four Views Oasis **** a také od hlavního města Funchal, což je zhruba 10 minut busem, který v hotelu v pravidelných intervalech přepravuje ubytované hosty do hlavního města za kulturou a zábavou, nebo do výborných restauracích, ve kterých si pochutnáte na madeirských specialitách. Kuchyně ostrova Madeira se vyznačuje množstvím ryb, masa a ovoce, které se připravují v nejrůznějších úpravách: vaření, smažení i grilování. Místní kuchyně je jednoduchá a výborná. Typické jídlo pro madeirskou kuchyni je sušená treska (bacalhau) nebo mořský losos. Největší specialitou je podávání mečouna - v  místním jazyce espada a vybírat můžete z několik způsobů - na bílém víně, na citronu nebo medu a pepři. Další tradiční jídla jsou například espetada - hovězí maso na špízu, rajčatovo-cibulová polévka s vajíčkem, pao com chorizo - chleba zapečený s pikantním salámem a nebo bolo de caco - tradiční chléb s bylinkovým máslem a česnekem. Ochutnejte i tradiční víno - vinho de Madeira, místní víno, které se podobá portskému, a ginjinhu - podobnou naší griotce. Často se zde také pije Licor de maracujá (sladký likér z tohoto ovoce) a nebo místní pivo Coral. Byla by škoda neochutnat exotické ovoce - malé sladké banány, spoustu druhů maracuji, čerstvé mango a nebo ovoce pitangas a anona. Madeira je totiž častým cílem anglických turistů, takže se na celém ostrově setkáte i s anglicky přeloženými jídelními lístky a to jsem opravdu kvitoval, protože nemám příliš v lásce plody moře a vzhledem k tomu, že portugalština není moje silná stránka bych si je, jako naschvál, většinou objednal.Pohled na moře z hotelového okna krásně uklidní mysl a já osobně mohu oceán sledovat hodiny - tříštění vln o útesy a nebo pozorování zapadajícího slunce.

Počasí se mění každých 10 minut, a to díky neutuchajícímu větru. Pokud chcete absolvovat vyjížďku na lodi, vezměte si prášky na mořskou nemoc (doporučuji!!!). Do kufru přibalte teplé oblečení do hor (z úrovně moře se dostanete během 20 minut do 1800 m). Plánujete-li pěší turistiku, vezměte si sebou baterku i pláštěnku (můžete se brodit tmavými jeskyněmi po pás ve vodě, naštěstí to hrozí jen při jedné túře). Po pár dnech pobytu jsem musel uznat, že informace byly účelné a přínosné! Obzvláště pak informace týkající se neutuchajícího větru a neusměvavých domorodců, což neznamená, že jsou neochotní nebo protivní. Prostě se jen méně usmívají.

Půjčení auta se na ostrově vyplatí, protože díky tomu ho poznáte. Být pouze zavřený v hotelu - to je jako na Madeiře nebýt. Naplánoval jsem si trasy na tři dny a to na jižní část, severní část a hlavní město Funchal. A stihnul jsem většinu plánu za první den. Tedy abych to vzal popořadě. Od hotelu na pláži jsem vyrazil rovnou do hor, které se nacházejí uprostřed ostrova a nejvyšší vrchol dosahuje 1800 metrů. Převýšení absolvujete, dle rychlosti jízdy do kopce, tak za 20 minut. Takže vás, pravděpodobně, bude po zbytek dne bolet hlava a budete mít zalehlé uši. Ale překrásné výhledy vám budou odměnou. Výhled je nádherný, ale nezapomeňte si vzít bundu! Převýšení sebou nese také velký teplotní rozdíl. U moře 23° a na horách 1°. Nezdržoval jsem se nijak dlouho. V restauraci s výhledem do údolí jsem si dal espresso a uháněl dolů do tepla. Cestou jsem se nějak ztratil, ale díky tomu jsem objevil nádhernou zátoku s bouřícím příbojem. K mé velké radosti jsem našel na pláži kavárnu s relaxační terasou, třemi bazény a velkou restaurací. Trochu jsem poseděl na sluníčku, ale nedalo mi to a za chvíli jsem seděl v autě a uháněl  na nejzápadnější kout ostrova, odkud se můžete vydat na túru po útesech až k majáku, který ostrov zakončuje. Naivně jsem si myslel, že se na dvě hodiny projdu, ale po třech hodinách jsem ještě nebyl u majáku a pomalu se začínalo smrákat. Cestu zpátky jsem skoro celou běžel a večer jsem nebyl schopný zvednout se z postele. Ale stálo to za to!

Další dny byly nabité doslova a do písmene. Výlet na katamaránu s pozorováním delfínů a velryb, přechod mezi horskými vrcholy Pico Ruivo a Pico Areiro, túry podél levád, což jsou cestičky zavlažovacího systému, který rozvádí vodu po celém ostrově a z nich jsou opravdu úchvatné výhledy, nádherná golfová hřiště s výhledem na oceán a kdyby vám náhodou začala jít všechna ta přírodní krása na nervy, pak se můžete vrhnout do nákupního centra Madeira Shopping a pozorovat západ slunce z jeho terasy.

A když se vám podaří začít den lekcí jógy a stejně jej i zakončit, dalo by se říct, že se na týden ocitnete v pohádce.

joga_Madeira _2020_Energy_Studio_foto_I..JPG
joga_Madeira _2020_Energy_Studio_foto_II..JPG
joga_Madeira _2020_Energy_Studio_foto_IV..JPG
Madeira XII.JPG

Přijímáme a akceptujeme

edenred
sodexo
benefit plus
Poskytujeme výhody a slevy na karty s věrnostním programem Sphere.